Čistý festival přináší třídění odpadů na českých festivalech již 14 sezón. Za tu dobu jsme stihli vypozorovat nejčastější prohřešky, kterých se návštěvníci festivalů při třídění odpadů dopouští. Pojďme si společně vysvětlit 5 základních chyb a jednou pro vždy třídit správně. Jdeme na to?
Od roku 2008 bylo díky Čistému festivalu vytříděno přes 500 tun odpadu a s každým zapojeným festivalem se číslo zvyšuje o další stovky a tisíce kilogramů. Občas se ale stává, že návštěvníci neví, jak odpad správně vytřídit. Ze statistik víme, které festivalové odpady jsou pro třídění největším oříškem. Takže?
1. mastný papírový tácek
Není papír jako papír. Obecně platí, že mastný nebo jinak znečištěný papírový odpad patří do směsi, protože už není možná jeho recyklace. Takže tácky od bramboráků, palačinek, grilovaných a dalších festivalových pochoutek nevhazuj do modrého, ale černého koše.
2. použitý kapesník
To stejné, jako pro mastný papír, platí také pro použitý ubrousek nebo kapesník. Špinavý papír prostě do modrého koše nepatří. Navíc kapesníky i ubrousky již prošly recyklačním cyklem několikrát, nejsou proto pro další recyklaci vhodným materiálem.
3. plastová zkumavka na panáky
Aniž bychom zmiňovali název, každý si zkumavky a oranžové věnce dokáže spojit s konkrétním nápojem, že jo? A tady se nám rozmohl takový nešvar! Ačkoliv zkumavky můžou na první pohled vypadat jako skleněné, jedná se o plast. Patří tedy do žlutého koše.
4. plechovky od nápojů
Někteří pamětníci si možná pamatují, že se plechovky na fesťácích třídily zvlášť. Hliník se ale před dvěma lety odstěhoval do plastu! Dotřiďovací linky jsou již uzpůsobeny na společný sběr plastů a papíru a to znamená, že plechovky od nápojů třídíme na festivalech do žlutého koše. Dlouze se nerozmýšlej a tref se plechovkou do žluťáka.
5. kelímek od kávy
Na fesťáku je někdy potřeba dobít baterky dávkou kofeinu. Káva se ale většinou podává v papírových kelímcích, které jsou potaženy tenkou nepropustnou plastovou fólií. Díky tomu vám kafe ani jiný teplý nápoj neproteče ven, ale zároveň už není možná jeho recyklace. Protože se jedná o směs materiálu, patří do směsného odpadu.
Tak a teď už znáš největší třídící špeky, takže si nad nimi příště hlavu lámat nebudeš. Seznam festivalů, kde si nově nabyté vědomosti můžeš vyzkoušet v praxi, najdeš zde. Tak pozdrav třikoš na Čistých festivalech! ?? ✅