Plechovky od nápojů mají v rámci svého životního cyklu největší dopad na životní prostředí. Při jejich výrobě totiž vznikne 3x více odpadu než samotného hliníku. Proto je důležitá jejich recyklace, která znamená až 75% úsporu energie! Jak a kam tedy plechovky správně třídit? Čti a zase se dozvíš něco nového.
Pití z plechu?
Plechovka je přece úžasný vynález! První zmínky pocházejí už ze 14. století a větší rozmach pak plechové obaly zaznamenaly s koncem druhé světové války. Původní plechovky se vyráběly z oceli, ale ty by se cestou na fesťák nebo na výlet díky své hmotnosti v batohu docela pronesly. Dnešní plechovky se již vyrábí z hliníku a jsou tak podstatně lehčí. Společně se sklem a plastem jsou nápojové plechovky nejhojněji využívaným obalovým materiálem v nápojovém segmentu. Jsou lehké, levné a zajišťují nápojům dlouhou dobu trvanlivosti.
Jak vzniká hliník?
Hliník se průmyslově získává z bauxitu a kryolitu při teplotě asi 950 stupňů. Bauxit se u nás ale netěží a při jeho zpracování vznikají až 3 tuny odpadového materiálu a pouze 1 tuna čistého hliníku. Hliník je pro své vlastnosti sice skvělým konstrukčním a obalovým materiálem, ale je taky mnohem náročnější na spotřebu energie a vody v porovnání s plasty nebo sklem. Proto je důležitá recyklace, která dokáže ušetřit až 75 % vložené energie.
Hliník se odstěhoval do plastu!
Nejenom na festivalech je občas potřeba dobít baterky energeťákem nebo se osvěžit vychlazeným syceným mokem. Kam ale plechovky po vypití nápoje vyhodit?
Hliník a jiné kovy patří do 14 tisíc šedých kontejnerů nebo na sběrný dvůr. Ve většině měst a obcí Česka se ale od roku 2020 třídí kovy společně s plastem, k tomu slouží celkem 115 tisíc žlutých kontejnerů doplněných samolepkou „Kovy“. Asi pětina měst a obcí v republice se zatím k tomuto systému nepřipojila, tam bohužel kovy a plechovka patří do směsi. Na čistých festivalech díky dohodě se zajištěnými svozovými společnostmi třídíme plechovky do žlutých částí Třikoše, tedy dohromady s plastovým odpadem. Festivalové plechovky a kovy putují k dotřídění a druhotnému zpracování.
Nekonečný příběh recyklace plechovek
Proces recyklace kovů začíná na dotřiďovací lince, kde dochází k ručnímu oddělení od všeho nekovového. Kovový odpad je pak dále slisován do balíků a briket, které již je možné metalurgicky přetavit v nové výrobky bez ztráty kvality.
Celý proces recyklace je poměrně rychlý – použité plechovky se často již do 2 měsíců po vytřídění vrátí do oběhu v nové podobě a stanou se novými plechovkami nebo třeba součástí elektrospotřebičů. Současné plechovky obsahují až 75 % recyklátu!
Tříděním plechovek šetříš přírodu!
Kovy lze recyklovat, stejně jako sklo – donekonečna! Díky recyklaci 1 kg hliníku můžeme ušetřit až 5 kg bauxitu, 4 kg chemických látek a 14 kWh elektřiny! Recyklace znamená až 75% úsporu energie. Tak až se příště osvěžíš lahodným studeným nápojem v plechu, nezapomeň jej vytřídit. Má to smysl!
Sleduj nás na Facebooku a Instagramu a nepřijdeš o další tipy ze světa třídění, hudby a festivalů.