Věděli jste, že není možné recyklovat všechny plasty? Jak ale zjistit, které plastové obaly patří do žlutých kontejnerů a hodí se k druhotnému zpracování? Pomůže ti tahák na obalech! Téměř každý obal je totiž označen speciálním symbolem, který slouží jako nápověda, jak s ním naložit. Pojď s námi tyto symboly rozklíčovat a rozluštit tak plastovou enigmu.
S čistým svědomím můžeš do plastu třídit:
PET (1) polyethylentereftalát
Značku PET najdeš například na klasických PET lahvích. Tyto termoplasty se velmi dobře recyklují a s největší pravděpodobností se díky recyklaci prakticky vždy vrátí zpátky do oběhu. PET lahve před vyhozením sešlápni, ať ušetříš místo v kontejneru. Z recyklovaných PET lahví vzniknou nové PET lahve, ale i polyesterová vlákna, z nichž jsou vyrobeny třeba bundy, mikiny nebo náplně do spacáků.
HDPE (2) – tvrdý polyethylen
Je další velice rozšířenou značkou na obalech. Najdeš ji na tvrdých obalech od čistících prostředků, šampónů, sprchových gelů nebo tvrzených lahvích a kelímcích. Pod tuto značku spadají také víčka od PET lahví. Také se řadí mezi termoplasty, proto jsou velmi dobře recyklovatelné.
LDPE (4) – měkký polyethylen
Tento symbol označuje igelitové sáčky, tašky, obaly od sladkostí, různé obalové fólie nebo umělohmotné přepravky. Recyklací tohoto odpadu můžou vzniknout třeba plastové trubky.
PP (5) – polypropylen
Je často využíván pro obaly v potravinářství jako obaly od majonéz, kečupů nebo také v drogeriích jako tuby na zubní pasty nebo krémy. Při delším skladování v bytě by tyto odpady mohly být cítit, proto je před vyhozením vyprázdni a propláchni vodou.
PS (6) – polystyren
Může být bílý pěnový, ale i tvrdý. Nejčastěji se jedná o plastové kelímky, menu boxy a jiné nádobí z rozvozů jídla, podtácky od masa nebo chrániče zboží v balících při přepravě. Díky recyklaci se polystyren může použít opakovaně pořád znovu, zato na skládce by se nerozložil NIKDY.
PS (7) – ostatní plasty
Označení těch plastů, které nespadají ani pod jeden z uvedených symbolů.
Na sběrný dvůr nebo do směsného kontejneru odnes:
PVC (3) polyvinylchlorid
Dobře známý a velice rozšířený druh plastového odpadu, který však není recyklovatelný. Proč? Obsahuje totiž chlór. Při vyšších teplotách by se totiž v průběhu recyklace z PVC uvolňoval jedovatý chlorovodík.
Znečištěné nebo mastné obaly
Velmi znečištěné a mastné obaly např. od oleje patří do směsného. Do plastů je můžeš vytřídit jen tehdy, když je před vyhozením pořádně vyprázdníš a zbavíš nečistot. Stejně tak takový stavební polystyren patří na sběrný dvůr, protože zbytky omítky znemožňují recyklaci.
Nezapomeň se přihlásit k odběru novinek, aby Ti příště neuniklo rozluštění kódu papírové enigmy.