Recyklace papíru je proces, který zásadním způsobem šetří stromy. Tedy spíš celé lesy. O tom jsme se všichni učili už ve škole. Jak se ale papírový odpad dále zpracovává? A jak správné třídit papír nejenom na festivalech? To vše si vyjasníme v dnešním článku.
Papír netřeba představovat, je oblíbený pro snadné zpracování, nízkou hmotnost i cenu a šetrnost k životnímu prostředí. Využívá se k výrobě převážně přepravních a ochranných spotřebitelských obalů, novin, knih, pro kancelářské využití a tak dále a tak dále. Ale abychom mohli papír recyklovat, je nutné jej vytřídit a zpracovat. Jak to vlastně probíhá?
Vše začíná v modrém kontejneru nebo Třikoši
Recyklační proces začíná u každého z nás, a to správným tříděním. Není to žádná věda, ale i přesto se v třídění papíru často chybuje. Do modrého kontejneru patří časopisy, noviny, letáky, krabice, sešity, lepenku, dokonce také papír s kancelářskými sponkami, obálky s fóliovými okénky i ruličky od toaleťáku a plata od vajíček. V některých obcích třídíme spolu s papírem také nápojový karton. Vždy je proto důležité řídit se popisnými samolepkami.
Naopak voskovaný, mastný, mokrý nebo jinak znečištěný papír už není možné recyklovat, proto jej házej rovnou do směsi. Více o správném třídění papíru se dozvíš v článku papírová enigma.
Jak funguje recyklace?
Z modrých kontejnerů putuje papírový odpad na dotřiďovací linky, kde probíhá nejprve ruční dotřídění mastného, špinavého a dále nerecyklovatelného odpadu a následné třídění podle druhu a kvality.
Takto připravený materiál putuje k tzv. rozvláknění. Při recyklaci jde totiž zejména o celulózová vlákna. Čím více těchto vláken papír obsahuje, tím méně nového dřeva je nutné přidat. Nepřímá úměra, pamatuješ ze školy? V rozvlákňovači se papír máčí ve vodě až do vzniku kašovité hmoty, která je dále nanášena do lisu a na obrovská síta. Při lisování dojde stlačením k odstranění přebytečné vody a proces sušení dále urychlují litinové válce o teplotě 100 stupňů. Dále jsou na povrch nanášena různá pojidla a další přísady a posledním krokem tzv. kalandrování, něco jako žehlení do požadované podoby. Tam ta da dá – a nový papír je na světě!
V oběhu až 7x!
Díky tomuto procesu je možné vrátit do oběhu noviny, sešity, krabice i lepenku a vznikne třeba i lehký nábytek. Recyklace 1 tuny papíru zachrání 2 tuny dřeva. Recyklační proces je kromě stromů šetrnější taky ke spotřebě vody, elektrické energie a množství chemikálií, potřebných k bělení nového papíru. S každou recyklací se ale zkracují zmíněná celulózová vlákna, a tak je možné tento proces opakovat nanejvýš 5–7x.
Je jedno, jestli jsi ve městě, na výletu nebo na jednom z čistých festivalů. Zamysli se nad tím, třídění má totiž fakt smysl!